Ekonomi

Rusya, yaptırımlara yanıt olarak petrol üretimini azaltabilir

Novak, Rossiya-24 kanalına verdiği röportajda önümüzdeki yılın başlarında üretimi kısmaya hazır olduklarını belirterek, “Petrol üretimini yüzde 5-6 oranında azaltabiliriz” dedi.

Novak yaptığı konuşmada Rusya’nın tavan fiyat uygulayan alıcılara petrol satmayacağını yineleyerek, bu yılın tamamında petrol üretiminin 535 milyon tona ulaşacağı varsayımını paylaştı. Bu da günde yaklaşık 10,74 milyon varil üretime denk geliyor. Bloomberg’in ulaştığı verilere göre Rusya’nın Kasım ayı petrol üretimi günlük 10,9 milyon varil ile 8 ayın zirvesine ulaştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün, Moskova’nın tavan fiyat yaptırımına tepkisini detaylandıran bir kararnameyi önümüzdeki hafta imzalayacağını duyurdu.

Ukrayna’daki savaşa tepki olarak G7 ve Avrupa Birliği ülkeleri, Kremlin’in petrol gelirlerini kısmak için Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulaması konusunda anlaştılar.

Yasağın yürürlüğe girdiği ilk haftada yurt içinden deniz yoluyla yapılan ihracat yüzde 54 azalarak günde 1,6 milyon varil oldu.

Konuya yakın kaynaklara göre Rusya ilk çeyrekte tavan fiyatların etkilerini takip edecek ve nasıl tepki vereceğini değerlendirecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu