Ekonomi

Bernstein Report’a göre Bitcoin madencileri kapasitelerini artırıyor

Bernstein’ın Perşembe günü yayınlanan araştırma raporuna göre, Bitcoin (BTC) madencileri kapasitelerini artırıyor ve şu anda toplam işlem hacminin yüzde 16’sını oluşturan 16 büyük şirket var.

Bernstein, madencilik kapasitelerinin şu anda çoğunlukla 72 exahash/saniye (EH/s) olduğunu ve şirketlerin bunu önümüzdeki 2-3 yıl içinde yüzde 182 oranında artırmayı planladıklarını belirtiyor.

Gautam Chhugani liderliğindeki analistler, üretim maliyetleri ve borcu düşük olan büyük madencilik şirketlerinin kapasite artışından daha fazla fayda sağlamasını beklediklerini ekliyor:

Rapor, Bitcoin fiyatının şu anda 30.000 $ civarında olduğunu ve 15 şirketin BTC başına 15.000 $’dan daha düşük bir maliyetle üretim yaptığını söylüyor.

analistler, “Yaklaşan halving ile, üretim maliyeti iki katına çıkacak ve birkaç madencinin kar ve zarar oranı, fiyat artışı olmadığı varsayılarak eşitlenecek.”diyor.

Ancak rapora göre piyasada Bitcoin ETF’leri ve kurumsal iştirakleri açısından olumlu gelişmeler olursa madenciler 2024 yarılanmasından sonra yeterli “marj alanı” sağlayabilecekler. Ek olarak, rapor “Madencilerin Bitcoin halving üzerindeki etkisi, üretim maliyetinin ne kadar düşük olduğuyla doğru orantılı olacaktır.”sözlerini verir.

Bernstein, üç madencinin öz sermaye oranının 1’den büyük olduğunu ve bunun da düşük Bitcoin fiyatlarına karşı dirençlerini azalttığını belirtiyor.

Dört madencilik şirketi – Riot (RIOT), Marathon Digital (MARA), Hut 8 (HUT) ve Hive Digital (HIVE) – bilançolarında Bitcoin tutuyor.

Bu da firmaların satış öncesi daha yüksek fiyatlar beklemesini ve madencilik yoluyla elde ettikleri kripto paraları daha yüksek fiyatlardan satmalarını sağlıyor.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

yazihan-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu