Haber

Sağlık Bakanı Koca, bakanlığın 2023 bütçesi hakkında konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 85 yaş üstü herkesin doktora emanet edilmesi için bir program başlatacaklarını bildirdi.

Koca, TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığın 2023 bütçesine ilişkin milletvekillerinin görüş ve eleştirilerini yanıtladı.

Koca, her vatandaşın sağlığının kendilerine emanet olduğunu, bakanlığın tüm faaliyetlerini gerçekleştirirken beyaz önlüğü hissederek hareket ettiğini söyledi.

Son günlerde kamuoyunun gündemine oturan “sahte doktor” haberlerine de değinen Koca, müstakil numunelerin tüm sağlık teşkilatını lekelememesi gerektiğini vurguladı. Koca, “Bu tür hastalıklı durumların milletimizin gündeminde tutulmasının sağlık ailemize zarar verdiği açıktır. Kimseye de faydası yoktur” dedi.

Adını doktorların giydiği önlüğün beyazından alan bir reform hareketi başlattıklarını hatırlatan Koca, “Beyaz reform” ile sağlık çalışanlarının özlük haklarını iyileştirdiklerini söyledi; çalışma hayatlarına ilişkin bir dizi yeni düzenleme yaptıklarını hatırlattı.

Koca, “Artık gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki bu döneme damgasını vurması muhtemel sorun çözüldü. Bence bu son 5 yılda elde edilen iki büyük başarıdan biri. Bu başarı ile hekim istifalar normal rakamların bile altına düştü.Bu konuda bize verdiğiniz destek için hepinize teşekkür ederim.” söz konusu.

-“6 bin hekim halka iade edildi”

Beyaz Reform’un amaçlarından birinin de genç hekimlerin uzmanlık eğitimi olduğunu vurgulayan Koca, tıpta uzmanlık sınavında tarihi bir rekor kırılarak yüzde 99’luk anlaşma sağlandığını bildirdi.

Koca, “Bir diğer amacımız da hekimlerimizin kamuda çalışmayı tercih etmesini sağlamaktı. ‘Beyaz Reform’ ile ilk etapta 6 bine yakın hekim yeniden kamuya kazandırıldı. Bunu da başardık. Şimdi sıra geldi. Vatandaşımızın aldığı hizmetin niceliğini ve kalitesini artıracağız, başaracağız.” ifadeleri kullandı.

MHRS üzerinden alınamayan randevuların olduğu yönündeki eleştirilere değinen Koca, bunun için il il, hastane hastane, doktor doktor çalıştıklarını vurguladı. Belli bir aşamaya geldiklerini belirten Koca, daha yapılacak çok iş olduğunu ve sorunu çözeceklerini ifade etti. Koca, “Bütçe toplantılarımızın komisyon aşamasında randevularına gelmeyen vatandaşlarımızın yüzde 25’i var dedim. Gelmeyen randevu sayısı 10 gün içinde yüzde 21’e düştü. Milletimiz hazır. yönlendirildiğinde o yolu en uygun biçimde yürümek. Çözeriz. Kimse merak etmesin.” söz konusu.

Koca, sağlık sisteminin hasta kabul etme kapasitesinde bir sorun olmadığını, yapılan ancak iptal edilmeyen randevuların diğer hastaların randevu almasını zorlaştırdığını kaydetti.

Koca, “Yalnızca uzman doktorların günlük ortalama randevu sayısı yaklaşık 1 milyon civarında. Yılın 10 ayında MHRS üzerinden alınan randevu sayısı ise yaklaşık 200 milyon. Günlük randevu sayımız eskiye göre yüzde 40 arttı. Aile hekimliği kliniklerinde yılın 10 ayında yapılan tetkik sayısı 250 milyondur.” bilgisini verdi.

2021 yılında ameliyat sayısı 6 milyon 600 bin olarak gerçekleşti; Bu yılın 9 ayında 5 milyon 800 bin olduğunu, yıl sonunda bu sayının 8 milyona ulaşacağını vurgulayan Koca, günde ortalama 1.5 milyon hastaya ameliyatlı ve ameliyatsız hizmet verdiklerini söyledi. 2020 yılında ayda 13 milyon olan poliklinik muayene sayısı bu yılın ekim ayında gerçekleşti. 26 milyona ulaştığını söyledi.

Koruyucu sağlık hizmetlerinin her zaman öncelikleri olduğunu belirten Koca, 2023 merkezi yönetim bütçesinde koruyucu sağlık hizmetlerine ayrılan kaynağı 84 milyar 39 milyon liraya çıkardıklarını, fiilen 8 kat artırdıklarını kaydetti.

493 bin kişiye evlilik öncesi taşıma testi

Kendisinin bir çocuk doktoru olduğunu ve tedavi gören her çocuğun yüzündeki gülümsemenin değerini bildiğini belirten Koca, bir bebeği acıdan ağlatacak her türlü müdahalenin tüm emeklere değer olduğunu söyledi.

Evlilik öncesi tarama programına SMA taramasını dahil ettiklerini hatırlatan Koca, evlenmek isteyen çiftlere SMA taraması yapıldığını; SMA riski varsa yeni kurulan bu ailenin bu konuda uyarıldığını söyledi. Koca sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yenidoğan bebeklerde SMA taraması da programa dahil ediliyor ve uygulanıyor. Her yenidoğanda SMA taraması yapıyoruz. Dünyada hem evlilik öncesi hem de yenidoğan taraması yapan tek ülkeyiz. geçen yıl sonu 493 bin kişiye bu yıl mayıs ayında evlenmeden önce taşıyıcılık testi yaptırıldı.Başlayan tarama programı ile 635 bin yenidoğan SMA taraması yapıldı.Bu taramalar tüm doğumları kapsıyor.Böylece tedavisine başlayabiliyoruz. erken tespit ettiğimiz. Tedaviye erken başlamak çocuğumuzu kurtarabilir. Örnekler var. Bilim kurulumuz var. Bu konsey SMA hastalarını tedavi eden bilim adamlarından oluşuyor.”

“En kısa sürede kullanılacak”

SMA Bilim Kurulu’nun tavsiyesi doğrultusunda hareket ettiklerini ifade eden Koca, SMA tedavisinde etkinliği kanıtlanmış bir ilacı yıllardır geri ödeme kapsamında tuttuklarını hatırlattı.

Koca, “Her yeni tanıda hızlı bir şekilde ilaca başlanıyor. Erken başlamak son derece kritik. Bu ilacın kullanımının zor olduğu bir grup hasta için ağızdan verilen ikinci bir ilaca da dahil ettik. Bilim kurulumuzun tavsiyesi ile tedavi rehberinde en kısa sürede kullanımına başlanacaktır.” söz konusu.

Halkın gündeminde sıklıkla yer alan bir konunun gen tedavisi olarak bilinen yeni bir uygulama olduğunu hatırlatan Koca, şu ifadeleri kullandı:

“Bu uygulamayla ilgili çekincelerimizi ortadan kaldıracak bilimsel çalışmaları takip ediyoruz. Bilim Kurulu yeterli kanıt olduğunu belirtirse bu tedaviyi programa dahil etmekten çekinmeyiz. Ancak kimsenin evladımızın hayatını istismar etmesine izin vermeyiz. ,ailelerimizin umutları.Uygun olmayan hastalara ilaç uygulanması ile ilgili deneysel çalışmalar var.Bunu bir mucize gibi gösterip her hastayı iyileştirecek yanılsamasına neden olan ticari aracılığa izin vermiyoruz.Bu anlayışa açıkça karşıyız. -tacirlik.

Kanıta dayalı bir ilişki olduğu ve bilimin uygulanmasını önerdiği durumlarda uygulamaktan geri durmuyoruz. Lütfen bu konuyu bilimsel bir çerçevede ele alalım ve kararı bilim adamlarına bırakalım. Konunun mali yönü hiçbir zaman gündemimizde olmadı ve olmayacak.”

Bakan Koca, halk sağlığı açısından önem taşıyan yeni projelerinden birinin de Aile Diş Hekimliği olduğunu söyledi. Pilot uygulamanın 3 ilde başladığı bilgisini veren Koca, “Bugünkü bilgilerle projenin hiçbir ülkede örneği yok. Önümüzdeki günlerde ülke geneline yaygınlaştırmak için hazırlıklar yapıyoruz.” söz konusu.

“SPRING Projemiz hayat buluyor”

Bağımlılıkla mücadelenin artık tüm toplumların gündeminde olduğunu ifade eden Bakan Koca, “Bugüne kadar hizmet veren Amatem ve Çematem’in yanı sıra yeni Bağımlılık ve Rehabilitasyon Merkezlerimiz, kuracağımız BAHAR projemiz, 10 ilde başlıyoruz, çağdaş merkezlerde rehabilite edip sosyal hayattan kopmalarını önleyeceğiz.” dedi.

85 yaşına yeni uygulama

85 yaş üstü vatandaşlar için yeni bir programın başlayacağını anlatan Koca, şunları kaydetti:

“Merhamet etmemiz gereken büyüklerimiz için yeni bir program başlatıyoruz. 85 yaşına gelen büyüklerimizin her birini yani yaşlanan çınarlarımızı birer doktor arkadaşımıza emanet etmek istiyoruz. Yeni düzenlememizle, Artık büyüklerimiz sağlık hizmeti alırken tek hekim tarafından yakından takip edilecek ve yönlendirilecek.Bu hepimizin sorumluluğudur.Sağlıklı bir şekilde o günlere geldiğimizde hepimiz bu tür bir tedaviyi hak ediyoruz.Hazırlıklarımızı bu doğrultuda yaptık. Yakında duyuracağız.”

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 85 bin sağlık personeli için “Şu anda 42 bin 500’ünü atamalarını yapıyoruz” diyen Koca, diğer yarısını da ilk atamanın ardından hemen alacaklarını söyledi.

Bu personelin 32 bininin polikliniklerde görev yapacak tıbbi sekreter olduğunu kaydeden Koca, “Bu sayede doktorlarımızın iş yükünü azaltmayı ve verimliliklerini artırmayı hedefliyoruz. Ayrıca 27 bin sözleşmeli doktorla sözleşme yapılacak. hekim istihdamında güçlük çekilen yerler için kurulmuştur.” ifadeleri kullandı.

“İlaç dileyen bulur, bela arayan bulamaz”

Piyasada eksik kalan ilaçlar olduğunu inkar etmeye niyeti olmadığını vurgulayan Koca, hem ilaç etken maddelerinin tedarikiyle ilgili küresel bir arz sorunu hem de kur farkından kaynaklanan bir fiyatlandırma sorunu olduğunu belirtti.

Koca, “Bir diğer sorun da yılda bir kez periyodik olarak şubat ayında kur güncellemesi yapılıyor. Bu tarih yaklaştıkça hisse senedi çıkışları oluyor. Sorunun farkındayız ve analiz yaptırıyoruz. Bela arayan bulamaz. ” dedi.

Yıllar sonra aşı üretmeye başladıklarını belirten Koca, “Rahmetli Refik Saydam’ın ruhunu yaşatacak Hijyen’i yeniden inşa ediyoruz. Yeni Hijyen’de aşılama programımızdaki aşıların yüzde 86’sını üreteceğiz. Ayrıca 3 yeni suçiçeği, hepatit ve kuduz aşısı teknoloji transferi ile üretilecek.Tesis projemiz ihale aşamasında.” söz konusu.

Rahim ağzı kanserine neden olan HPV’nin saptanarak bulaşmasını önleyecek aşının yol haritasının hazır olduğunu vurgulayan Bakan Koca, “Önümüzdeki günlerde HPV taramalarında yerli test kitleri uygulamasına geçiyoruz. HPV aşısı için , yaş kümelerini dikkate alan bir plan hazırlığındayız.” ifadeleri kullandı.

“Sınırlı kaynağımızı tavan limitle yönetilebilir hale getirdik”

Bakan Koca, yatırımı yapan işletmecilerin verdikleri hizmetlerin bedelini tavan limitin üzerinde alamamaları için şehir hastanelerine alacakları ödemelerde tavan uygulaması getirdiklerini vurguladı. Bu şekilde kamunun üzerindeki yükü sınırlandırdıklarının altını çizen Koca, “Yükü kamuyla sınırlı olan bu miktarın 10 milyar doları geçtiğini bilelim. Kısıtlı kaynaklarımızı tavan limitle yönetilebilir hale getirdik. .” söz konusu.

Koca, yeni hastaneler açılırken eski hastanelerin kapatılacağı yönündeki haksız suçlamaları kabul etmediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Etlik Kent Hastanesi’ni açtık ama mevcut hastanelerimizi kapatmadık. Fiziki durumları çok kötüleşenler var, onları yeniliyoruz. Hepsini kapatmak yerine daha modern bir şekilde hizmete sokmak istiyoruz.” Projesi bitmek üzere olan Onkoloji Hastanesi’nin yanına 600 yataklı yeni hastanenin de üretimine en geç 4 ay içinde başlıyoruz. 4 ay içinde En geç 4 ayda 300 yataklı Sami Ulus Çocuk Hastanesi’ni hizmete açıyoruz. Hani garantiden hastaneler kapatılmıştı? Bunun yerine daha büyük hastaneler inşa ediyoruz.”

Bazı özel hastanelerde herkesi üzen, vicdanları yaralayan kötü muamele örnekleri olduğunu, hastanelerin hizmetlerini durdurmak zorunda kaldıklarını belirten Koca, vatandaşa hizmet veren bir kurumun hizmetinin aksatılmaması gerektiğini vurguladı.

Bundan en çok vatandaşın zarar gördüğünü belirten Koca, “Bu konuda sizlerin de desteğiyle mevzuatımızı düzenliyoruz. Gerektiğinde işlenen fiille orantılı olarak sadece ilgili birimde hizmetin durdurulmasını istiyoruz.” hizmeti aksatmadan ve kamu vicdanını gözeterek.” terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort